تخمین زننده جایگاه سر جنین


چاپ صفحه
پژوهان
صفحه نخست سامانه
اطلاعات تفضیلی
اطلاعات تفضیلی
مخترعین
مخترعین
مقالات مرتبط
مقالات مرتبط
طرح ها/پروژه های مرتبط
طرح ها/پروژه های مرتبط
پایان نامه های مرتبط
پایان نامه های مرتبط
تحقق اهداف و رویکردها
تحقق اهداف و رویکردها
دانلود
دانلود
علوم پزشکی مشهد
علوم پزشکی مشهد

اطلاعات کلی اختراع
hide/show

عنوان فارسی اختراع تخمین زننده جایگاه سر جنین
عنوان انگلیسی اختراع Fetal head position estimator
عنوان اختصاری 90376
شماره ثبت اختراع 90376
تاریخ ثبت اختراع 1395/08/19
مدت حمایت از اختراع 20سال
نام محل ارائه بیمارستان امام رضا(ع)- گروه زنان
تاریخ درخواست
تسهیلات پرداختی دانشگاه
نوع اختراع حقیقی
موسسه مشاور تدبیراندیشان آرکا
مخترعین خارج دانشگاه مشهد
وضعیت ثبت اختراع گواهی نامه

اطلاعات تفضیلی
hide/show

آیتم اطلاعات تفضیلی متن
نقایص و مشکلات کارهای قبلی
این اختراع، چگونه مشکلات کارهای قبلی را حل می کند؟
تاریخ آغاز کار بر روی این اختراع و به نتیجه رسیدن آن در شرکت
شرح اختراع
نظر مخترع در مورد اهمیت اقتصادی و مزیت رقابتی اختراع
زمینه فنیزنان و مامایی
مشکل فنی و اهدافدر زمان درد های زایمانی جهت تعیین ایستگاه سر جنین که نشانه نزول و پایین آمدن سر می باشد، نیاز به معاینه واژینال است تا ارتباط آن بین محل اکسیپوت سر و خارهای ایسکیال سنجیده می شود. تعیین ایستگاه سر جنین جهت تشخیص پیشرفت زایمان و یا طولانی شدن و یا توقف مرحله دوم زایمان بسیار مهم است.تشخیص صحیح ایستگاه سر جنین منجر به تصمیم گیری انتظار برای پیشرفت زایمان و تصمیم گیری جهت نوع زایمان می شود. ارزیابی ایستگاه سر جنین با معاینات مکرر واژینال جهت تعیین ارتباط بین اکسیپوت و خارهای ایسکیال انجام می شود.این معاینات مکرر در زایشگاهها توسط افراد مختلف با مهارت های مختلف انجام می شود که این معاینات مکررتوسط چندین نفر خطر بروز عفونت بعد از زایمان را بالا می برد، ضمنأ تشخیص وضعیت سر جنین که ارتباط بین محل اکسیپوت سر جنین با جهات مختلف اعم از راست یا چپ و بالا یا پایین است و لازمه دانستن آن در چرخش های سر جنین در جریان زایمان مهم است در معاینات توسط افراد مختلف معاینه کننده درست تشخیص داده نمی شود و این امر نیز در تصمیم گیری برای زایمان با وسیله و همچنین دانستن عدم پیشرفت زایمان به علت وضعیت نامناسب سر جینین بسیار اهمییت دارد. جهت تعیین محل واقعی سر جینی وسیله ای وجود ندارد و این وسیله برای اولین بار در دنیا طراحی شده است و هدف از این طراحی ، ساخت وسیله ای ساده و ارزان و در دسترس که به کار گیری آن ساده و نیاز به مهارت خاصی ندارد و از طرفی استفاده از آن نیز ساده و توسط همه افرادی که در زایشگاه کار میکنند نیز قابل انجام می باشد. چون با نگاه کرده به دسته مدرج این وسیله از بیرون می توان پایین آمدن سر جنین در کانال زایمانی را دقیقا تعیین کرد. پس منجر به ایجاد اتفاق نظر همه افراد دست اندر کار در زایشگاه که با بیمار در تماس هستند می شود. از طرفی در جهت آموزش به دانشجویان مامایی ، پزشکی و تخصصی زنان نیز کاربرد دارد که بتوانند مهارت تعیین جایگاه سر جنین را با معاینه خود و تصور فضایی با جایگاهی که یان وسیله نشان می دهد مقایسه و آموزش ببینند. جایگیری این وسیله هیچ مانعی برای معاینات لازم دیگر واژینال ایجاد نمیکند. همچنین از بیرون و با نگاه کردن به انتهای وسیله که با علائم راست و چپ و بالا و پایین نشانه گذاری شده است می توان چرخش سر جنین را که از حرکات اسایس و ضروری زایمان است از بیرون مشاهد کرد.
پیشینه و شرح اختراعدر دانش پیشین و به طور سنتی جهت تعیین جایگاه سر جنین با معاینه واژینال و لمس سر جنین و لمس خارهای استخوان ایسکیال در دیواره لگن و ارتباط آن با سر جنین و نشانه گذاشتن روی محل انتهای انگشت در بیرونی ترین قسمت خروجی واژن و سپس در آوردن دست و اندازه گیری آن با خط کش است که این کار وقت گیر و باز هم نیاز به معاینات مکرر واژینال دارد.
ارائه راه حل برای مشکل فنی موجوداین وسیله در مرحله فعال درد های زایمانی توسط پزشک یا ماما یا رزیدنت به صورت ساده و با یک دست بر روی سر جنین قرار داده می شود و این قسمت چسبنده وسیله به راحتی برروی سر جنین قرار می گیرد و در جریان درد های زایمانی با نزول سر جنین همراه با سر به طرف پاین حرکت می کند و کسی که مسئول کنترل زن در حال زایمان است با نگاه کردن به دسته مدرج این وسیله از بیرون می تواند سرعت نزول سر جنین را در ساعت محاسبه کرده و نرمال بودن یا غیر طبیعی بودن آن را تشخیص دهد. لذا چون فقط با نگاه کردن به دسته مدرج از بیرون و بدون نیاز به معاینه و تصور فضایی این سرعت نزول تعیین می شود و هر کسی با هر گونه مهارتی و هر سابقه ای اعم از دانشجو و یا ماما و یا پزشک همه به طور هماهنگ یک نظر را داشته و تصمیم گیری صحیحی بر اساس واقعیت برای مادر انجام می شود.پس از خروج سر این وسیله به راحتی از روی سر جنین جدا می شود و کمترین عارضه یا مشکلی برای سر جنین ایجاد نمیکند.
توضیح اشکال، نقشه ها، نمودارهاشکل 1 : طراحی قسمتهای مختلف وسیله از نظر اندازه سر (1) و دسته (2) و درجه گذاری روی دسته شکل 2: قطر سر و اندازه ودسته و فواصل درجه های روی دسته به میلیمتر شکل 3: سر وسیله (1) و دسته وسیله (2) شکل 4: سر ساخته شده شکل 5 : دسته ساخته شده همراه با درجه های روی آن و علائم روی سر خروجی از نظر جهت های بالا ، پایین و راست و چپ شکل 6 : وسیله ساخته شده کامل
مزایا- وسیله ساده و در دسترس جهت استفاده در زایشگاهها 2- گذاشتن و تعبیه آن نیاز به مهارت خاصی ندارد 3- استفاده از آن به سادگی قابل انجام 4- تعیین جایگاه اولیه سر جنین در زمان جایگذاری 5- تعیین سرعت نزول سر جنین به راحتی و بدون نیاز به معاینه واژینال و فقط با نگاه کردن به دسته وسیله 6- تعیین چرخش های سر جنین در جریان نرول سر 7- هماهنگ سازی تعیین محل سر توسط کلیه افراد شاغل در زایشگاه 8- هماهنگ سازی سرعت نزول سر توسط کلیه افراد شاغل در زایشگاه 9- آموزش و ارتقا کسب مهارت صحت معاینات واژینال دانشجویان پزشکی و مامایی و تخصصی 10- کاهش تکرر معاینات و در نتیجه کاهش نارضایتی مادر در حال زایمان 11- کاهش تکرر معاینات واژینال و کاهش عفونتهای بعد از زایمان 12- کاهش مداخلات بی مورد و غیر ضروری 13- انجام مداخلات به موقع و پیشگیری از عوارض مادر و جنینی و نوزادی 14- کاهش سزارین های بی مور
کاربردجهت ساخت قسمت چسبنده نیاز به یک قالب داشته که در آن متریال سیلیکون بصورت خمیری قرار داده شد و پس از بسته شدن قالب با فشار پرس، قالب گرم شده و سیلیکون فرآوری شد و نهایتا قطعه شکل گرفته شده خارج گردید. جهت ساخت قسمت دسته دار این قسمت توسط یک قالب تزریق پلاستیک ایجاد شد که ماده مورد استفاده در آن پلاستیک ABS می باشد. این وسیله در مرحله فعال درد های زایمانی توسط پزشک یا ماما یا رزیدنت به صورت ساده و با یک دست بر روی سر جنین قرار داده می شود و این قسمت چسبنده وسیله به راحتی برروی سر جنین قرار می گیرد و در جریان درد های زایمانی با نزول سر جنین همراه با سر به طرف پاین حرکت می کند و کسی که مسئول کنترل زن در حال زایمان است با نگاه کردن به دسته مدرج این وسیله از بیرون می تواند سرعت نزول سر جنین را در ساعت محاسبه کرده و نرمال بودن یا غیر طبیعی بودن آن را تشخیص دهد.و همچنین چرخش های سر جنین به راحتی از بیرون و با نگاه کردن به این وسیله دیده می شود. لذا چون فقط با نگاه کردن به دسته مدرج از بیرون و بدون نیاز به معاینه و تصور فضایی این سرعت نزول تعیین می شود و هر کسی با هر گونه مهارتی و هر سابقه ای اعم از دانشجو و یا ماما و یا پزشک همه به طور هماهنگ یک نظر را داشته و تصمیم گیری صحیحی بر اساس واقعیت برای مادر انجام می شود.پس از خروج سر این وسیله به راحتی از روی سر جنین جدا می شود و کمترین عارضه یا مشکلی برای سر جنین ایجاد نمیکند.
کاربرد صنعتیگاربرد این وسیله در جریان زایمان جهت تعیین جایگاه و وضعیت سر جنین در زمان جایگذاری و همچنین در جریان دردهای زایمانی و نزول سر جنین هماهنگی و اتفاق نظر در مورد سرعت نزول یا کندی نزول و یا توقف آن و در نتیجه سرعت در تصمیم گیری صحیح و اقدام به موقع می باشد.
ادعاادعانامه: ادعاها : 1.تمام افراد دخیل در فرایند معاینه جنین را هم عقیده می کند به طوری که تصمیم گیری صحیحی بر اساس واقعیت برای مادر انجام گردد. 2. این وسیله به راحتی از روی سر جنین جدا می شود، بنابراین کمترین عارضه یا مشکلی برای سر جنین ایجاد نمی کند. 3.باعث آموزش صحیح جایگاه سر جنین به دانشجویان تخصصی زنان، پزشکی و مامایی می شود. 4. باعث صحت تعیین جایگاه سر جنین می شود. 5. منجر به کاهش سزارین و کاهش زایمان های طول کشیده می گردد. 6. در نهایت باعث کاهش مرگ و میر مادران می شود. عنصر اختراعی: تخمین زننده جایگاه سر جنین Fetal head station estimator اجزای اختراع: 1- قسمت چسبنده از جنس سیلیکون، 2- قسمت دسته از جنس پلاستیک ABS می باشد تکنیک ساخت: 1- نحوه ساخت قسمت چسبنده نیاز به یک قالب داشته که در آن متریال سیلیکون بصورت خمیری قرار داده می شود و پس از بسته شدن قالب با فشار پرس، قالب گرم شده و سیلیکون فرآوری می شود و نهایتا قطعه شکل گرفته شده خارج می گردد. 2- نحوه ساخت قسمت دسته دار این قسمت توسط یک قالب تزریق پلاستیک ایجاد شده که ماده مورد استفاده در آن پلاستیک ABS می باشد. شیوه اجرایی: این وسیله در مرحله فعال درد های زایمانی توسط پزشک یا ماما یا رزیدنت به صورت ساده و با یک دست بر روی سر جنین قرار داده می شود و قسمت چسبنده وسیله به راحتی برروی سر جنین قرار می گیرد و در جریان درد های زایمانی با نزول سر جنین همراه با سر به طرف پایین حرکت می کند و کسی که مسئول کنترل زن در حال زایمان است با نگاه کردن به دسته مدرج این وسیله از بیرون می تواند سرعت نزول سر جنین را در ساعت محاسبه کرده و نرمال بودن یا غیر طبیعی بودن آن را تشخیص دهد. لذا فقط با نگاه کردن به دسته مدرج از بیرون و بدون نیاز به معاینه و تصور فضایی، این سرعت نزول تعیین می شود.
خلاصهاین وسیله جهت سنجیدن جایگاه سر جنین در جریان زایمان طراحی شده است.این وسیله دارای یک کاپ می باشد که با فشار منفی روی سر جنین فیکس میشود و یک دسته که مدرج می باشد و از واژن در بیرون دیده می شود و با نزول سر جنین بدون نیاز به معاینه واژینال با نگاه کردن به این دسته مدرج که بر اساس سانتیمتر می باشد( عکس شماره 2) ،سرعت نزول سر سنجیده می شود . در صورت کندی نزول و یا توقف نزول سر همه رزیدنت ها و ماما ها و متخصصین به طور هماهنگ و بدون اختلاف نظر می توانند در مورد مادر باردا تصمیم بگیرند. ضمن اینکه این وسیله با نشانه ای که در روی آن تعبیه است در زمان جای گذاری در روی سر جنین به طور ثابت این نشانه در بالا و در ساعت 12 گذاشته می شود 0 (عکس شماره 1) و این نشانه در روی دسته نیز مشاهده میشود و حرکات سر نیز با نگاه کردن به این وسیله مشاهده می شود. لذا در زمان خروج سر جنین با مشاهده محل این نشانه در روی سر جنین عامل زایمان می تواند صحت معاینه اولیه را از نظر پوزیشن سر تایید یا رد شود و این به دقت در معاینه و کمک در کسب مهارت معاینه رزیدنت ها و ماما ها می کند. این وسیله از انجام معاینه های مکرر جهت سنجیدن جایگاه سر جنین پیشگیری می کند و همچنین نظر کلیه کسانی که در جریان معاینه و تصمیم گیری برای بیمار هستند هماهنگ و یکسان میشود . ضمنا در مراکز آموزشی که مهارت افراد در تعیین جایگاه سر جنین متفاوت است و تصمیم بر اساس هر کدام ممکن است منجر به دخالت زود یا دیر هنگام و عوارض ناشی از آن باشد.

مخترعین
hide/show

مخترعین درصد مشارکت
فریده اخلاقی100.0

مقالات مرتبط
hide/show

مقالات مرتبط با اختراع

طرح ها/پروژه های مرتبط
hide/show

پروژه تحقیقاتی مرتبط با اختراع

پایان نامه های مرتبط
hide/show

پایان‌نامه‌های مرتبط

تحقق اهداف و رویکردها
hide/show

هدف / رویکرد

لینک دانلود
hide/show

نام فایل تاریخ درج فایل اندازه فایل دانلود
name moarefi .doc1395/01/3077312دانلود
patentform.doc1395/01/3061440دانلود
1.JPG1395/01/301747150دانلود
2.JPG1395/01/301597713دانلود
edea.docx.doc1395/09/24134144دانلود
form davari .doc1395/09/24221696دانلود
j final dr akhlaghi.pdf1395/09/24138991دانلود
javab edare sabt .doc1395/09/2489088دانلود
kholaseh.doc1395/09/2424576دانلود
sharh.doc1395/09/2445056دانلود
ezharname.pdf1395/09/24469635دانلود
estelam.pdf1395/09/24243006دانلود
efteragh.doc1395/09/2428160دانلود
dr mirzaiean1.doc1395/09/2498816دانلود
dr mirzaiean final.pdf1395/09/24182321دانلود
image-20-08-16-08-27.jpeg1395/09/2477556دانلود
dr dadgar.doc1395/09/24253952دانلود
dr dadgar final.pdf1395/09/24176332دانلود
dr akhlaghi.jpg1395/10/11557680دانلود